Rada Osiedla Kościół Przedszkole Os.Dom Kultury ZS Strzelec Forum
Strona główna

znak sztandarSztandar Szkoły

znak strzałka100 lat Szkoły Podstawowej Nr14

im. Orląt Lwowskich w Rzeszowie 1906 - 2006

www.sp14.resman.pl Nowe adresy e-mail: sekretariat@sp14.resman.plMikołaj w Szkole w 2017 roku.

W dniu 21 grudnia 2017 r. Szkołe Podstawową Nr 14 na Staroniwie, jak co roku, odwiedził Św. Mikołaj, który przyniósł słodycze dla wszystkich dzieci uczęszczjacych do tutejszj Szkoły. Dzieci z najmłodzych klas były bardzo zaskoczone tą wizytą, onieśmielone, zaśpiewały kolędę dla Mikołaja. Po krótkiej rozmowie okazało się że wszystkie dzieci w tej szkole są grzeczne, chociaż te niegrzeczne nie chciały sie przyznać, więc wszystkie otrzymały paczkę od Św. Mikołaja. Następnie zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie dzieci z danej klasy z Mikołajem, Panią prowadząca zajęcia i "Aniołkami" (uczennice z 7 klasy), oraz z Przewodniczącym RO Staroniwa, który poczęstował każde dziecko ciasteczkiem. Mikołaj był tylko w najmłodszych klasach, ponieważ sam uczy w szkole i bardzo się śpieszył.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z tego spotkania, która odbyła się 21.12.2017 r:
Wszystkie zdjęcia wykonała Pani Joanna Stanio.Uroczystość 27-lecia nadania szkole imienia Orląt Lwowskich.

W dniu 24 listopada 2017 r. Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 4 w Rzeszowie odbyła się Uroczystość 27-lecia nadania szkole imienia Orląt Lwowskich. Uroczystość rozpoczęła się o godz, 10.00 Mszą świętą. W mszy świętej udział wzięła młodzież, grono pedagogiczne, oraz zaproszeni goście. Następnie po mszy, odbył się przemarsz ul. Staroniwską do szkoły. Pod tablicą upamiętniającą nadanie Patrona Szkoły młodzież, przedstawiciele RO Staroniwa, oraz przedstawiciele Rady Rodziców, złożyli wieńce i wiązanki kwiatów, zapalono znicze.
Po tej uroczystości, na sali gimnastycznej, odbyła się uroczysta akademia. Pani dyrektor M. Balawejder przywitała wszystkich. Odśpiewano hymn państwowy, oraz hymn Szkoły SP 14. Uroczystośc tą prowadził Pan insp. Henryk Klimek - z drużyny strzeleckiej Orląt Związku Strzeleckiego. Poleceń jego z duża uwagą i dyscypliną słuchali i wykonywali wszyscy uczniowie SP 14, orlęta jak i "cywile".
Uczniowie z różnych klas przedstawili program artystyczny o charakterze patriotycznym, przywołujący wydarzenia związane utratą niepodległości przez Polskę, oraz walkę o jej odzyskanie i poświęcenie Lwowskich Dzieci, broniących utraty Lwowa w 1918 roku.
Na zakończenie akademii rozdano nagrody z rozstrzygniętych konursów szkolnych. Była to piękna lekcja historii i patriotyzmu dla młodzieży jak i zaproszonych gości.
Po zakończeniu akademii Dyrekcja Szkoły spotkała się przy kawie, herbacie z zaproszonymi gośćmimi z Panią ze Stowarzyszenia Przyjaciół Lwowa, Proboszczem z naszej parafii, z gronem pedagogicznym, przedstawicielami RO i przedstawicielami Rady Rodziców, oraz przedstawicielami Stowarzyszenia Przyjacół Szkoły Podstawowej nr 14 na Staroniwie, którzy na zakończenie spotkania obdarowali wszystkich uczestników Kalendarzem Jubileuszowym na 2018 rok. Jest to 100 rocznica obrony Lwowa (1918 - 2018), oraz 100 rocznica odzyskania niepodległości 1918 rok.
Kalendarz ten, od tego Stowarzyszenia, otrzymją wszytkie dzieci uczęszczające do SP 14 jak i dzieci z Przedszkola nr 10 na Staroniwie. Jest to kalendarz w którym jest bardzo dużo przedruków oryginalnych kartek pocztowych z obiektami (budynków, pomników, obiektów kulturalnych, szkoł, uczelni, cmentarzy) z Lwowa przed II Wojna Światową.

Zdjęcia z uroczystości 27-lecia nadania szkole iminia Orląd Lwowskich - 24 listopada 2017 r.W lipcu 2016 roku byłem na wycieczce we Lwowie i tradycyjnie odwiedzilismy Cmentarz na Łyczakowie, Orląt Lwowoskich. Przewodnik zaprowadził nas do miejca na cmentarzu, gdzie poległ Jurek Bitschan, 14-letni gimnazjalista obrońca Lwowa. Zdjęcie poniżej.
W walkach o Lwów poległ 14-letni gimnazjalista Jurek Bitschan, o którym ułożono znana przed wojną piosenkę:

Bije się Jurek w szeregu
Cmentarnych bronią wzgórz
Krew się czerwieni na śniegu
Lecz cóż tam krew, ach cóż
Rwie się, lecz pada od nowa
O mamo, nie płacz, nie!
Niebios przeczysta Królowo
Ty dalej prowadź mnie
Żywi się bili do rana
Do złotych słońca zórz
Ale bez Jurka Bitschana
Bo Jurek spoczął już.


Historia:

  Szkoła w Staroniwie ma już 100 lat. Została powołana w 1906 roku. Z początku była jednoklasówką i mieściła się w wynajętym u gminy budynku a uczęszczało do niej 55 dzieci i rozpoczęła swoją działalnosć z dniem 1-go października 1906 r. Pierwszym nauczycielem był Jan Gula. W roku 1910 rozpoczęła się budowa szkoły finansowana przez gminę. Budowę zakończono w 1911r. Był to budynek murowany o dwóch salach lekcyjnych (obecne przedszkole). W latach 1910/1911 do szkoły chodziło aż 227 dzieci i nauka trwała przez trzy zmiany. W latach 1914/1915 z powodu inwazji rosyjskiej szkoła przez cały rok była nieczynna. W roku 1932 młodzież bierze udział w przyjęciu sztandarów, które przybyły z całej Polski na odsłonięcie pomnika Lisa-Kuli

  W 1939 roku 1 września wybuchła wojna, nauka została przerwana, gdyż szkołę zajęło wojsko., nie było też nauczycieli. Po opuszczeniu budynku przez żołnierzy, kierownik J. Wójtowicz wznowił naukę, był jedynym nauczycielem. W roku szkolnym 1041/1942 ze wzglądu an zwrost liczby uczniów do 225, nastąpiło przeoganizowanie szkoły an 6-cio klasową. Jednak przez okres II Wojnt Światowej nauka odbywała sie bardzo niereguralnie. Wielokrotnie szkoła była zajmowana prze wojska niemieckie. Warunki nauczania były bardzo trudne. W 1945 roku budynek został częściowo zniszczony przez granat, nauka jednak się odbywała, mimo wybitych szyb i uszkodzonego dachu. Szkody szybko naprawiono i w 1946 r. zelektrywizowano budynek. W kolejnych latach nauka odbywała się także w wynajętych salach w Domu Ludowym. W takich warunkach szkoła pracowała do 1957 roku.
Tak obecnie wyglada po remoncie, dociepleniu Szkoła Podstawowa Nr 14 na Staroniwie

Z okazji 100 lecia SP 14 odbyła się uroczysta akademia, która rozpoczęła się Mszą Św. w tutejszym Kościele Parafialnym. Mszę celebrował Biskup E. Białogłowski przy udziale kilku księży. Następnie z orkiestrą wojskową, poczty sztandarowe z kilku szkół, delegacja młodzieży ze Związku Strzeleckiego z sztandarem, księża, zaproszeni goście, młodzież, rodzice, oraz liczni byli wychowankowie tej szkoły, przeszli z Kościoła do Szkoły. Przed wejsciem do Szkoły, przed tablicą upamiętniajacą patronów Szkoły, złożono wieńce i kwiaty. Następnie w sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z tej uroczystości, która odbyła się 2.12.2006 r: